ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վարազդատ Կարապետյանը եւ խմբի անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանը նոյեմբերի 6-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մոհամմադ Ջավադ Ջամալի Նոբանդեգանիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վարազդատ Կարապետյանը խոսել է հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների ակտիվացման անհրաժեշտության մասին: Նա նշել է, որ Իրանը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին մշտապես կարող է դիտարկել որպես լավագույն դաշնակից եւ անկախ կրոնական պատկանելիությունից՝ խաղաղության տարածողը աշխարհում: «Մեր երկու երկրներն էլ աշխատում եւ պայքարում են կայուն խաղաղության համար եւ սա մեր ժողովուրդների պատմական առաքելությունն է՝ աշխարհին ցույց տալու, որ այս տարածաշրջանում մենք կարող ենք ապրել  որպես եղբայրներ»,-ասել է Վարազդատ Կարապետյանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանի հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Մոհամմադ Ջավադ Ջամալի Նոբանդեգանին համոզմունք է հայտնել, որ նման հանդիպումները նպաստում են միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանն ու մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը: Խորհրդարանականները պայմանավորվել են ավելի հաճախակի դարձնել հանդիպումները՝ հատկապես բարեկամական խմբերի մակարդակում, ինչպես նաեւ մշակել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման օրակարգ:

6 ноября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Иран В.Карапетян и член группы Т.Айрапетян встретились с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Постоянной комиссии по безопасности и внешней политике парламента ИРИ Мохаммадом Джавадом Джамали Нобандегани.
Приветствуя гостей, В.Карапетян коснулся необходимости активизации армяно-иранских дружественных отношений. Он отметил, что Иран всегда может рассматривать Армению и армянский народ как лучшего союзника и, независимо от религиозной принадлежности, поборника мира. “Наши страны действуют и борются во имя стабильного мира, и историческая миссия обеих народов – показать миру, что в этом регионе мы можем жить как братья”, - подчеркнул В.Карапетян.
Руководитель группы дружбы отметил, что Армения высоко ценит взвешенную позицию Ирана в Нагорно-Карабахском конфликте.
Мохаммад Джавад Джамали Нобандегани выразил уверенность, что подобные встречи содействуют углублению межпарламентских отношений и развитию взаимодействия в ряде сфер. Парламентарии договорились о более частых встречах, особенно на уровне групп дружбы, а также о разработке повестки развития двусторонних связей.